Wymarzony dom już praktycznie stanął na upatrzonej wcześniej ziemi. Jedyne, poważne prace, jakie należy jeszcze wykonać, to montaż dachu i budowa więźby. Nasuwa się więc pytanie: jak krok po kroku prawidłowo położyć pokrycie dachowe? Czy finalny wybór materiału na zadaszenie jest naprawdę aż tak istotny? Odpowiedzi zdradzamy w niniejszym artykule.
Budowa dachu krok po kroku
Na początek udajemy się do cieśli, by ten stworzył idealny projekt naszej więźby dachowej. Warto popytać wśród znajomych, czy mogą kogoś polecić. Na tym etapie ustalamy, jakie kąty nachylenia ma mieć zadaszenie oraz co położymy na dach. Musimy pamiętać, by już wcześniej ustalić, jakie pokrycie dachowe zamierzamy kłaść na nasz dach. Jeśli poszyciem ma być blacha trapezowa, mocna i skomplikowana w budowie i konstrukcji więźba nie będzie konieczna. Kiedy jednak dach ozdobi dachówka ceramiczna, potrzebny będzie projekt, który uwzględni ciężar tego materiału oraz sposób jego montażu.
Materiały na więźbę dachową
Nadchodzi czas na zakup drewna, które będzie użyte do wzniesienia więźby dachowej. Potrzebne są bale niezniszczone, suche i bez huby oraz mchu. Wybierając tartak, najpierw zobaczmy, jak dana firma przechowuje drewno. Jeśli nie jest ono odpowiednio zabezpieczone, lepiej poszukać innego miejsca. Takie, w którym drewno jest wyizolowane od wilgoci, deszczu i zanieczyszczeń, będzie idealne. Pamiętajmy też, że bale w tartaku muszą mieć przewiew. Między każdym kawałkiem drewna powinna być przestrzeń, która pozwala na swobodny przepływ powietrza między drwami. Tylko wtedy mamy pewność, że nie trafi nam się drewno pognite albo takie, na którym rozwijają się jakieś grzyby.
Co położyć na dachu?
Ogromny wybór pokryć dachowych sprawia, że często mamy problem z wyborem odpowiedniego materiału na dach. Dachówka ceramiczna, gont, blachodachówka, blacha trapezowa czy poliwęglan – co będzie najlepsze? Niektórzy stawiają na sprawdzoną blachodachówkę modułową. Dlaczego? Blacha stalowa, czyli materiał, z jakiego tworzy się to pokrycie, pozwala maksymalnie wyizolować dach przed deszczem, wilgocią, grzybem i niekorzystną pogodą. Poza tym, blachodachówka jest lekka i dobrze wygląda na każdym rodzaju dachu. Kupując ją z powłoką alucynkową dodatkowo zapewniamy naszemu zadaszeniu 6 razy większą ochronę przed rdzewieniem. Korozja jest następstwem działania zalegającej na poszyciu wody lub intensywnych ulew, więc oprócz zabezpieczonej filmem ochronnym blachodachówki, postawmy też na profesjonalny system rynnowy i śniegołapy.