W ostatnich kilkunastu latach oprócz kuchni w oddzielnych pomieszczeniach, popularność zdobyły tzw. aneksy kuchenne, które stały się częścią pokoju dziennego. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników, oba też posiadają swoje wady i zalety.
Jaką kuchnię wybrać w swoim mieszkaniu?
W czasie poszukiwania odpowiedniej oferty mieszkaniowej, ważną częścią jest analiza rozplanowania przestrzeni kuchennej. Łatwo można zauważyć, że oddzielna kuchnia to zazwyczaj opcja w mieszkaniach nieco starszych, a te nowe mieszkania w większości z aneksem, występują na nowo budowanych osiedlach – zauważa projektant wnętrz z biura byMadeline . Jeśli chodzi o aneksy, to bardzo dobrze sprawdzają się one w mieszkaniach o niewielkim metrażu, ponieważ pozwalają na uzyskanie znacznie większej przestrzeni do dyspozycji mieszkańców (nie zabierają jej ściany i drzwi kuchni). Do tego przestrzeń mieszkalna jest powiększona optycznie, a nie podzielona na małe i ciasne wnętrza. Plusem aneksów jest także to, że gotujący rodzice mogą mieć cały czas na uwadze bawiące się w pokoju dzieci. Takie rozwiązanie sprzyja też uczestnictwu w spotkaniach rodzinnych i ze znajomymi, z którymi można rozmawiać jednocześnie przygotowując posiłki. Jeśli zaś chodzi o wady aneksów, to można do nich zaliczyć to, że od razu po wejściu do salonu widać w jakim stanie jest kuchnia – czy są w niej brudne naczynia i inne zbędne rzeczy. Wadą jest także to, że zapachy kuchenne znacznie szybciej przenikają do reszty mieszkania (rozwiązaniem może być tu dobrej jakości okap kuchenny).
Czym charakteryzuje się zamknięta kuchnia?
Oddzielna kuchnia jest sposobem na zamknięcie przestrzeni, której czasami nie chce się pokazywać swoim gościom, szczególnie w czasie większych przyjęć – kiedy gotowanie może przyczynić się dość dużego bałaganu. Plusem jest także brak przenikania zapachu, a także to, że działające sprzęty (lodówka, zmywarka) nie przeszkadzają w oglądaniu TV czy spaniu. Minusem oddzielnej kuchni jest jednak poczucie zamknięcia przestrzeni (która mogłaby zostać wykorzystana na inne elementy wystroju), a także przeciwieństwo aneksu – czyli brak spędzania czasu z rodziną (albo z gośćmi) osób przygotowujących posiłki. Decyzja o rodzaju kuchni często może zależeć od tego, czy chce się wynająć/kupić mieszkanie najnowsze, czy też może w nieco starszym budownictwie (gdzie przeważają kuchnie oddzielne). Oczywiście taki podział nie jest regułą. Wtedy, trzeba poznać zalety obu rozwiązań i zastanowić się, które aspekty są najważniejsze dla potrzeb naszej rodziny. Wydaje się jednak, że w mieszkaniu nieco lepszym rozwiązaniem jest aneks kuchenny, który pozwoli na zwiększenie dostępnej przestrzeni.