Kupujesz mieszkanie – sprawdź jakie podatki będziesz musiał zapłacić

Wielu ludzi marzy o własnym mieszkaniu. Zbiera i składa oszczędności lub bierze ogromny kredyt hipoteczny w banku. Wielu wyjeżdża za granicę, aby jak najszybciej dorobić się mieszkania. Każda z takich osób przegląda oferty ogłoszeń. A rynek wtórny to kopalnia takich ogłoszeń. Poszukujący liczą ile im jeszcze brakuje do spełnienia marzeń. I gdy są już blisko tej kwoty okazuje się, że zapomnieli, że od zakupu należy zapłacić podatek. Na jaki podatek od zakupu mieszkania powinniśmy być gotowi? Jakiego rzędu są to kwoty? Czy kupując nowe mieszkanie od developera również musimy pokryć podatek? Artykuł wyjaśni i odpowie na te pytania.

Kupujesz mieszkanie? Na jakie podatki musisz być gotowy?

Część podatków, wymaganych od kupującego jest już zawarta w cenie, jaką wnosimy. Jest tak w przypadku podatku VAT, gdy kupujemy mieszkanie od developera. Inne podatki musimy samodzielnie wpłacić do Urzędu Skarbowego. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług doradcy podatkowego.

W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, Vat płacony przy transakcji wynosi 8 lub 23 procent. Jest to uzależnione od powierzchni kupowanej nieruchomości. Niższy podatek zapłacimy od mieszkań z powierzchnią do 150 metrów kwadratowych. Wyższe opodatkowanie dotyczy mieszkań, które powierzchnię 150 metrów kwadratowych przekraczają. W przypadku takiego zakupu podatek od zakupu mieszkania w formie podatku od czynności cywilno-prawnych nie jest naliczany.

Co jednak, gdy interesuje nas rynek wtórny? Zakup mieszkania na rynku wtórnym teoretycznie obciążony jest wyższym opodatkowaniem. Kupujący ma, bowiem obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2 procent od wysokości kwoty, jaką wyznaczono na wartość rynkową nieruchomości. Jest to istotny zapis, ponieważ blokuje możliwość sztucznego zaniżania ceny zakupu. Co więcej taksa ta obliczana jest i odprowadzana notariusza. Właśnie po to by uniknąć oszustw i malwersacji, gdy chodzi o podatek od zakupu mieszkania.

Rynek wtórny jest jednak pełen zmiennych Zdarzyć się może sytuacja odkupu mieszkania od przedsiębiorstwa, które wykazuje nieruchomość, jako zwolnioną z podatku, a szczególne przepisy regulują sprzedaż, jakich nieruchomości może być zwolniona z VAT. Nawet wtedy podatek od zakupu nieruchomości w formie podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2 procent wystąpi.

To jednak nie wszystkie dodatkowe opłaty i podatki od zakupu nieruchomości. To kupujący, co do zasady ponosi opłatę notarialną od zakupu mieszkania. W stawce taksy notarialnej dodatkowo doliczony jest podatek VAT w wysokości 23 procent. Wysokości taksy notarialnej są standardowe. Ich wysokość określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. W zależności, zatem od wartości transakcji może ona wynosić od 100 złotych (dla kwoty poniżej 3000 złotych) do nawet 10 000 złotych (dla transakcji o wartości powyżej 2 000 000 złotych). Inne wartości są przyjmowane, jeśli mieszkanie jest przekazywane w formie darowizny lub spadku.

Jak widać zakup mieszkania to nie tylko jego koszt, ale i podatki od zakupu. Warto wziąć to pod uwagę pozyskując środki.

Dodaj komentarz