Blachodachówka – coraz częściej kupowane i zakładane pokrycie dachowe. Większość z nas wie o nim tyle, że jest lekkie tanie i, jak sama nazwa wskazuje, wykonane z blachy. To nie wszystko, co warto wiedzieć przed wybraniem go na swój dach. Liczy się także powłoka, warstwa ocynkowania i na końcu kolor blachodachówki. O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Powłoki blachodachówki – co to takiego?
Najtrwalsza i najlepsza blachodachówka to ta poddana ocynkowaniu. To podobny proces obróbki jak w wypadku blachy samochodowej. Zapewnia jej trwałość, odporność na uszkodzenia powstałe w wyniku mechanicznego działania i przy okazji chroni materiał przed korozją, czyli następstwem zalegającej wody. Jednak sam proces ocynkowania nie gwarantuje blasze wiekowej trwałości. Liczy się to grubość powłoki i sposób jej naniesienia. Blachy dachowe, które oferuje większość wiodących producentów, np. Glinmet, są poddane obustronnemu ocynkowaniu 0,48 mm i dodatkowo, nanosi się na nie lakier w proporcji 200µm, 35µm lub 25µm. Dopiero tak przygotowany materiał jest barwiony na kolor wyjściowy, czyli ten, który możemy zamówić, by pojawił się na naszym dachu.
Kolory blachodachówki a trwałość
Kolor stalowej blachy dachowej nie wiele wnosi do jej wytrzymałości. Jedyny fakt, to im ciemniejszy, tym szybciej może blaknąć. Nie jest to oczywiście regułą. Ostatecznie wszystko zależy od produkcji zadaszenia i sposobu jego obróbki, jakości materiałów wykorzystanych do nałożenia powłok i barwy oraz procesów poprodukcyjnych. Wybierając odcień dachu kierujmy się tym czy będzie on pasował do bryły domu, elewacji i stylu w jakim wzniesiony jest budynek. Warto podkreślić, że im ciemniejsze poszycie, tym bardziej się nagrzewa. Dlatego lepiej kupować dach w jaśniejszych odcieniach, by nie tylko elegancko prezentował się na budynku, ale i by był funkcjonalny. Warto podkreślić, że wielu producentów oferuje kolory dachu, które można wybrać z niestandardowej palety RAL. Nie musisz więc decydować się na klasyczne barwy – jaskrawy niebieski lub zielony to odcienie mogące pojawić się na Twoim zadaszeniu.
Rodzaje zadaszenia z blachy
Dach z blachy może tworzyć nie tylko blachodachówka modułowa, ale i blacha trapezowa. Powoli mijają czasy, kiedy ta ostatnia kojarzona była głównie z budynkami przemysłowymi i gospodarczymi. Na przykład blacha T-18 cechuje się dobrą sztywnością i ma specjalne rowki, które pozwalają na swobodny spływ wody do rynien. Szukając więc dobrego, ekonomicznego i odpornego na uszkodzenia pokrycia, blaszane zadaszenia mogą okazać się rozwiązaniem szytym na miarę naszych wymagań.