Wiele osób próbuje uniknąć gruntownego remontu dachu, poprzestając na doraźnych naprawach. Rzeczywiście, całkowita wymiana pokrycia i więźby dachowej to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie, jednak w niektórych wypadkach okazuje się konieczne. Kiedy wystarczą prowizoryczne naprawy, a kiedy trzeba się zdecydować na gruntowny remont dachu? Jakie modyfikacje umożliwia nam naprawa dachu?
Doraźne naprawy – wymiana elementów pokrycia
W wypadku, kiedy przecieki dachu wynikają jedynie z miejscowego uszkodzenia pokrycia, zwykle można je bez problemu wymienić. Miejsce uszkodzenia możemy zlokalizować, obserwując tworzące się wewnątrz budynku zacieki. Także uszkodzenia rynien mogą prowadzić do zalewania strychu czy poddasza – o nieszczelności na łączeniach sygnalizują tworzące się tam zimą sople. Pokrycie dachowe z blachy można uszczelniać specjalnymi taśmami, jednak jest to rozwiązanie prowizoryczne. A czasem problem leży głębiej i remont wymaga rozmontowania części dachu i naprawy lub wymiany uszkodzonych obróbek blacharskich. Jeśli chodzi o ocenę stanu obróbek blacharskich, warto zatrudnić wykwalifikowanego dekarza, który będzie mógł również zadecydować, jak rozległe naprawy są konieczne. Warto również przyjrzeć się drewnianym elementom konstrukcyjnym i sprawdzić je pod kątem pęknięć, skręceń, obecności owadów czy zagrzybienia.
Wymiana pokrycia dachu oraz więźby dachowej
Jeśli okaże się, że konieczna jest całkowita wymiana pokrycia dachu, przede wszystkim zwróćmy się do solidnej firmy oferującej usługi dekarskie. Zdjęcie pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością usunięcia rzeczy z poddasza, dokładnego zabezpieczenia go przed opadami oraz wywiezienia dużej ilości odpadów budowlanych, a także z niemałymi kosztami. Decyzję taką warto podjąć, gdy uszkodzenia pokrycia są bardzo rozległe, a trzeba, kiedy dotyczą również więźby dachowej. Jej stan można dość łatwo skontrolować na strychach i poddaszach nieużytkowych, gdzie zwykle pozostaje odsłonięta, jednak w wypadku poddaszy użytkowych możemy nie zdawać sobie sprawy, że drewniane elementy konstrukcyjne wymagają naprawy. Czasem wystarczy miejscowa wymiana lub wzmocnienie uszkodzonych elementów, jednak opinię powinien wydać konstruktor. Uszkodzona i stara więźba może nie wytrzymać ciężaru nowego pokrycia dachowego, a jeśli jest zagrzybiona, od razu spowoduje zawilgocenie i niszczenie nowych elementów.
Jak można wykorzystać wymianę dachu
Choć całkowity remont dachu to znaczna inwestycja, warto wykorzystać go na wprowadzenie różnego rodzaju modyfikacji. Możemy na przykład użyć lepszych, wcześniej niedostępnych materiałów, takich jak ekologiczne ocieplenia, albo doświetlić ciemne poddasze poprzez zwiększenie liczby okien połaciowych lub dobudowanie elegancko wyglądającej lukarny, Można również zdecydować się na zmianę kąta nachylenia połaci dachowej lub podniesienie jej, dzięki czemu niski strych zostanie przekształcony w użytkowe poddasze. Oczywiście łączy się to także z koniecznością dokładniejszego ocieplenia, izolacji i wykończenia dachu od strony wewnętrznej.